2023. július 10., hétfő

A Nemzetközi Szociális Munkás Akcióhálózat (SWAN-I) Kiáltványa

A Nemzetközi Szociális Munkás Akcióhálózat (International Social Work Action Network, továbbiakban  SWAN-I) radikális szociális munkás szervezetek és támogatóik globális szervezete. Néhány országban (pl. az Egyesült Királyságban, Írországban, Görögországban, Dániában) tagszervezeteink Szociális Munkás Akcióhálózatnak (Social Work Action Network) nevezik magukat, de vannak olyan helyek is, ahol a helyi csoportok saját hagyományaikat követő néven működnek (Boston környékén pl.  Boston Liberatory Health Network – Bostoni Felszabadító Egészségügyi Hálózat).

A SWAN-I-hez tartozó csoportokat a politikai akciót és politikai kampánymunkát a szociális munka gyakorlata fejlesztésének eszközeként értelmező attitűd iránti elköteleződés egyesíti, mely gyakorlatnak  a szociális munkába bevonódott, abban résztvevő, abban részesülő vagy azt alkalmazó összes fél érdekét kell szolgálnia. A helyi csoportok tudják legjobban megérteni közvetlen politikai környezetüket, a  SWAN-I nem ír elő semmilyen kötelező tevékenységet  tagszervezeteinek, azok a közösen vallott értékek mentén, egyes konkrét  kampánytevékenységekben, illetve a radikális szociális munka gyakorlatának fejlesztésében és hagyományainak országaikban való elmélyítésében segítik egymás. A  SWAN-I tagszervezetei formálisan a következő pontokkal értenek egyet, illetve ezekben egyeznek meg:




A. Elkötelezettek vagyunk az emberek, illetve az emberi szükségletek magasabb rendűnek való értelmezésében a profittal szemben.

B. A teljesen finanszírozott szociális, egészségügyi és jóléti szolgáltatásokért küzdünk, melyekhez való ingyenes és alanyi jogon járó hozzáférés mindenki számára garantált. Tisztában vagyunk vele, hogy a világon sokféle jóléti modell létezik, alapvető szempontunk az, hogy a szociális, egészségügyi és jóléti szolgáltatások mindenki számára ingyen és a legmagasabb színvonalon legyenek hozzáférhetőek.

C. Egyértelműen a szociális, egészségügyi és jóléti szolgáltatások privatizált formái ellen vagyunk, mivel ezek privatizált formája elmélyíti az egyenlőtlenségeket, fokozza az elnyomást, és mert a közszolgáltatásoknak soha nem szabad megfelelniük a magánprofitképzés követelményeinek és elvárásainak. Ez nem azt jelenti, hogy nem vagyunk kritikusak az állami szociális szolgáltatások formáival szemben, mivel tapasztaljuk, hogy az állam az emberek érdekei helyett a tőke és a nemzeti elitek érdekeit szolgálja.

D. A megbélyegzés és a szelektivizmus (szelektivizmus- az “érdemesség szempontjainak” érvényesítése) minden formáját ellenezzük a jóléti szolgáltatások megvalósításában. A szociális munkához, egészségügyi és jóléti szolgáltatásokhoz való hozzáférés jog és nem kiváltság.

F. Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk annak elve mellett, hogy azon embereknek, akik a szociális szolgáltatások bármelyikében részesülnek, részt kell venniük minden őket érintő döntés meghozatalában. A Disability Rights Movement (Fogyatékkal Élők Jogvédelmi Mozgalma) szavaival élve: “semmit rólunk nélkülünk”.  Hisszük, hogy minden, a szociális munka folyamatában résztvevő ember a szociális munka,  az egészségügyi és szociális szolgáltatások jobb finanszírozottságában és minőségének emelkedésében érdekelt.

G. Az egyenlőtlenség és az elnyomás minden formája ellen vagyunk.

H. Szociális munkások hálózataként felismerjük, hogy a szociális munka alkalmazásának szerteágazó formái léteznek: az egyénekkel való munkától kezdve, a közösségi munkán keresztül a kampánymunkával és a politikai jellegű nyomásgyakorlással bezáróan. Nem létezik egyetlen “helyes szociális munka modell”. Ugyanakkor valljuk, hogy bár a szociális nehézségek megélése és tapasztalása egyének szintjén is megtörténhet és történik, korunk szociális nehézségeinek és problémáinak közös gyökere korunk neoliberális kapitalizmusának szervezeti modelljében és természetében keresendő.

Más szavakkal: a legtöbb egyénenként megtapasztalt problémának közösségi  és társadalmi okai vannak, ilyenformán a kollektív, politikai gyakorlat jelentheti a társadalmi gyökerű problémák megoldását. A szociális munkának vállaltan politikai projektnek kell lennie.

 

A kiáltvány eredetileg 2020.06.19-én a Új Szemlélet szociális szakmai műhely és akciócsoport blogján jelent meg. Jelen közlésben az utolsó mondat került módosításra, ahol a "társadalompolitikai", helyett szimplán "politikai projekt"-ként fordítottuk a vonatkozó szövegrészt - az eredeti kiáltvány szellemiségének megfelelően.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése