2021. november 10., szerda

Benkő Fruzsina és László Johanna

2021-ben két szociális munkás végzettségű kolléganő név szerint Benkő Fruzsina és László Johanna kapott díjat a Szociális Munka Napja Konferencián.

Az alábbi két szöveg kíséretében történt a díjátadás.

Közvetlen és problémaorientált személyisége, valamint szakmai munkássága teszi Benkő Fruzsinát igazi nagybetűs SZOCIÁLIS MUNKÁSSÁ. Mint sokan kollégái közül, szinte gyerekként kezdett el önkénteskedni emberjogi szervezeteknél, majd ahogy meg volt írva, elvégezte a szociális munka szakot. Egyetemi gyakorlatait a családok átmeneti otthonában és gyerekotthonban töltötte, majd a képzés végén egy cigány kamasz fiúknak szóló klubban dolgozott 6 éven át.

Fruzsi egyedülálló története azonban itt indult meg igazán. Hiszen látva a körülöttünk lévő társadalmi kihívásokat, az intézményi megoldások elégtelenségét, valamint a magára hagyott kisközösségek tehetetlenségét, nem volt rest másodmagával 2014-ben elindítani az InDaHouse programot, amely munkájával először a Szociális Innováció Alapítvány keretein belül, majd önállóan segítette az encsi kistérség gyermekeinek fejlesztését, családjaik mobilizálását.

Teszi mindezt immár 4 településen, 200 önkéntessel és 12 alkalmazottal, több, mint 200 gyereket elérve. 

 


 

A szervezet fejlődése és növekedése ellenére, Fruzsi továbbra is ott van mindenütt: toboroz és gyermekeket tanít, segíti a hátrányos helyzetű családokat mindennapi problémáik megoldásában, előadásokat tart és módszertani útmutatókat gyárt, vagy éppen támogatók ajtaján kopogtat, a hosszú távú és kiszámítható segítségnyújtás reményében. Ott van a gyermekek szívében, mindenben támogatja munkatársait és a szervezet önkénteseit, de ott van az építkezéseken is: ás, épít, falakat állít.

Nem csak rámutat a társadalmi problémákra, nem pusztán felhívja a döntéshozók figyelmét, hanem mindennapi küzdelmével és kézzel fogható eredményeivel inspirációt jelent számunka: mintát, mint szociális szakemberek, valamint követendő példát, mint borsodi lakos a perei vagy a hernádszentendrási emberek számár.

Szervezete és munkája már sok-sok díjat kapott, díjunkkal had ismerjük az embert, aki a elkötelezettségével és szűnni nem akaró szakmai elhivatottságával az egész mögött áll. Köszönjük Neked Fruzsi!

 


Idei díjazottunk, aki a szociális szakma érdekképviseletéért díjat kapja saját munkáinak egyik legfontosabb tapasztalatát a közösségek erejébe és a szolidaritásba vetett hitben látja.

Kollégái, erősségei között kiemelik a stratégiai gondolkodást, a szociális érzékenységet, a kiváló kommunikációs és szervezőkészséget is.

 


2010-ben végzett az ELTE Társadalomtudományi Kar egyetemi szintű szociális munkás szakán.

Kortárssegítője volt a javítóintézeti nevelésüket letöltő fiataloknak, majd a Kompánia Alapítványnál már csoportfacilitátor. Eközben az azóta megszűnt Szociális Munka Szakmai Közéleti lapjának a HÁLÓ-nak is a szerkesztője. 5 éven át a Budapesti Szociális Forrásközpont szociális munkása és mentora. De itt a projekttervezés és – asszisztencia mellett a képzésfejlesztésbe is releváns szakmai tapasztalatokra tesz szert. 2012 és 2018 között oktató az ELTE Társadalomtudományi Karán, ahol jellemzően szociális munkás tárgyakat tanít. 2014-től a Magyar és az Európai Szegénységellenes Hálózatban hazai és nemzetközi együttműködések kialakításáért felelős lobbista, kampányokat megvalósító programvezető. Közösségszervezői ismereteket többek között a chicagói illetőségű Együttműködés a Fedél Nélküliekért szervezetnél szerez, melyet mind a mai napig hasznosít és a gyakorlatban is alkalmaz.

Az Új Szemlélet szociális szakmai műhely és akciócsoport valamint a Kontúr Közhasznú Egyesület alapító tagja. 2016-ban számos önkéntes, aktivista, szociális munkás és más szociális szakember társaságában megalakítója a Méltó Megélhetés Munkacsoportnak, ami a családi pótlék összegének megduplázását tűzte zászlajára. Ezzel ő volt az egyik első szervező, aki ügyalapú közösségszervezéssel egy országos ügyön kezdett el dolgozni. Az 5 éves kampány eredményeként a családi pótlék összegének duplázása és értékállóvá tétele bekerült az ellenzéki pártok programjába is.

Az informális Méltó Megélhetés Munkacsoport működtetését 2018-ban a teljesen megújuló Esély Labor Egyesület vette át, őt pedig az Egyesület megválasztotta elnöknek és ugyan 2021-ben úgy döntött nem hosszabbítja meg elnöki mandátumát, továbbra is az Egyesület aktív tagja, a munkacsoport egyik közösségszervezője.

2020-tól a Habitat for Humanity Magyarország Alapítvány settlemet jellegű városrehabilitációs szociális munkát végző szociális munkása. A Méltó Megélhetés Munkacsoport a Covid-19 pandémia alatt kezdett el, az ágazati szakszervezetekkel együttműködve, a szociális munkások megbecsülésén dolgozni. Egy nyílt levélben kérték a döntéshozókat, hogy vegyék előre a szociális munkásokat az oltási listán.

Mivel egyértelművé vált, hogy a szociális munkásokat és szociális szakembereket továbbra sem ismerik el, a szélesebb társadalom nem tudja mivel foglalkoznak a szociális munkások 2021 második felétől egy szociális munkásokat bemutató láthatósági kampány szervezésébe kezdett a munkacsoport, melyre egy minipályázattal és egy közösségi adománygyűjtéssel biztosítatta az Esély Labor Egyesület a forrást. A gyűjtés során követként képviselte az ügyet, majd a kampány egyik szervezőjeként, itthon elsőként teljes mértékben közösségi részvételi folyamaton alapuló, szociális munkások bevonásával, a ma levetített spotfilm megalkotásában is aktívan részt vett.

Idei díjazottunk László Johanna szociális munkás.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése